Proje Faaliyetleri

Topraksız Tarım Eğitimi Topraksız tarım konusunda bilgi sahibi olmak , evinde kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmek ve bu konuda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için 2 ay süreli teorik ve pratik Topraksız Tarım Eğitimi verilmesi.

Topraksız Tarım Danışmanlık Ofisi Kurulması Danışmanlık ofisi bünyesinde yer alan konusunda uzman ziraat mühendisleri ve işletmeciler tarafından yatırıma ilişkin fizibilite ve fon kaynaklarına yönelik proje hazırlama eğitimlerinin verilmesi.

Topraksız Tarım Uygulamalı Ürün Yetiştirmesi İçin Sera Kurulması Teorik topraksız tarım eğitimlerinin uygulamalı eğitimlere döneceği sera alanının kurulması.

Girişimcilik ve Açık Alan Satıcılığı Eğitimi Kendi işlerini kurmak isteyen kişilere yönelik eğitim desteği.

Çelik Köklendirme Topraksız tarım yöntemiyle çiçek üreticilerini veya bu konuda yatırım yapmayı planlayan kursiyerlerimize destek oluyoruz. Günümüzde özellikle kesme çiçek üreticileri topraksız kültür yöntemiyle üretim yapmaya başlamıştır. Bu nedenle bu alanda bilgi eksiği olan veya yatırım yapmayı planlayan kursiyerlerimize destek oluyoruz.

Eğitimlerimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı 2015 Mali Yılı İlçeler Arası Gelişmişlik Farkının Azaltılması Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan, Dikili Belediyesi ve Ege Üniversitesi Güneş Enstitüsü'nün ortak olduğu, "İBB Kent Koleji Topraksız Tarım:Üretim,Kalite ve İstihdama Yatırım Projesi" uygulamalı ve teorik eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme faaliyetleri ile başta Dikili ve Kınık ilçeleri olmak üzere İzmir'de yeni gelir kapıları açmaya devam etmektedir. Aralık 2015 yılında başlayan proje faaliyetlerini, topraksız tarım bilgilendirme toplantıları, eğitimleri (topraksız tarım teorik ve pratik, girişimcilik, açık alan satıcılığı), uygulamalı eğitim topraksız tarım serasının kurulması, potansiyel üreticilere rehber olacak eğitim, deneyim kitabının hazırlanması ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi oluşturmakta olup, şu ana kadar proje dahilinde Dikili ve Kınık'ta geniş katılımlı 5 Topraksız Tarım Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmiş bulunmaktadır. Bilgilendirme toplantılarında topraksız tarımın dünya, ülke ve İzmir genelindeki durumu, önemi ve geleceğinden bahsedilerek dünya tarımının kabul ettiği bu yenilikçi ve kaliteli iyi tarım modeli hakkında farkındalığın artırılması sağlanmıştır. Bu kapsamda, İBB Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü olarak 2016 Agroexpo Eurasia İzmir Enternasyonal Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na katılım sağlanmıştır. Topraksız tarım konusuna yerli ve yabancı katılımcılar yoğun ilgi göstermiştir. Proje eğitimlerine ise, 31 Mart 2016 itibariyle Dikili'de başlanılarak 40 saat topraksız tarım teorik, 24 saat girişimcilik, fizibilite ve proje hazırlama, 32 saat açık alan satıcılığından oluşan eğitim programı başarılı bir şekilde son bulmuştur. Projenin dışında diğer ilçeler ve kurumlardan da Topraksız tarım eğitimine yoğun talep gelmektedir. 2016 Mart ayı içerisinde başlayan İzmir Foça açık ceza infaz kurumu eğitimleri doğrultusunda topraksız tarım serası kurulması ve istekli hükümlülerin eğitilmesi faaliyetleri tüm hızı ile devam etmektedir. Bu kapsamda 250 m2 demo topraksız tarım serası oluşturulmuş ve 10000 çilek fidesi dikilmiştir. Hükümlüler ilk mahsullerini almaya çok yakın olup Dikili bademliden de gelen yoğun talep üzerine Bademli halkına da topraksız tarım eğitimi verilmiştir. Kursiyer sayısı; Dikili, Bademli: 85, Foça Açık Cezaevi: 30, EVKA 1 Kurs Merkezi: 60 olmak üzere 180’e yaklaşmış bulunmakta ve eğitim talepleri artarak devam etmektedir. İBB Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü'nün açacağı bundan sonraki ilk topraksız tarım eğitimi 1 Ağustos 2016 Pazartesi tarihi itibariyle Halkapınar Hizmet Binası'nda gerçekleşecektir.

Proje Ortaklarımız